Opäť sme montovali ďalšiu chatu ktorá sa prenajíma a požiadavka zákazníka bolo dostatok energie počas celého roka na osvetlenie a 230V na notebook, telefóny a malé zariadenia.

Keďže viem že ľudia z mesta neriešia koľko majú elektriky tak som celý systém predimenzoval aby bolo vždy dostatok aj v zime keď ma slnko asi 10% energie  ako v iné mesiace v roku .

Dva solárne panely 500Wp /presne 530Wp /  nabíjajú batériu 200Ah ktorá slúži hlavne na 12V osvetlenie . Panely dajú aj pri 50% slnečnom žiarení plný výkon na nabitie batérie. Celý systém je nastavený cez počítač aj menič napätia 250W. Verím že to pôjde v pohode po celý rok, len trošku bude treba v zime oprášiť sneh s panelov.

Káble su ochránené proti hlodavcom uv rúrkami a umiestnené tak aby bolo obtiažne pre hlodavcov chodiť a dostať sa ku káblom.

Solárne panely 500w

Solárne panely 500w

 

Solárne panely na chate 500Wp

Solárne panely na chate 500Wp

Ako vidno na meniči napätia mame tam dátovy  kábel ktorým nastavujeme hranicu vypnutia aby sa nepodbili batérié, čo je podstatné hlavne pri návštevnikoch chaty ktorý nevedia ako to funguje len ked to náhodou preženú zo spotrebou energie jednoducho sa  vsetko vypne.

 

káble od solárnych panelov

káble od solárnych panelov