Pribudla daľšia možnosť ako využiť fotovoltaické panely na ohrev vody kde je najlepšia návratnosť investície, najrýchlejšia návratnosť. najvatčia spotreba energie v domácnosti je ohrev vody elektrinou do teplej vody na umývanie riadu alebo hlavne hygiena a sprchovanie a bežná spotreba.

Fotovoltaické panely na ohrev vody nepotrebujú žiadnu údržbu a ani daľšiu energiu z rozvodnej siete ako je to pri solárnych paneloch ktoré majú napájanie riadicej jednotky a čerpadla na obeh tekutiny v systéme. Tým pádom sú závisle na fungovaní z vonkajších zdrojov.

Zo strechy ide jednoducho dvojica kábla o priemere 4mm2 ktorá vedie do meniča napätia  dc-ac ktorý zmení jednosmerný prúd a napätie  na striedavé trapézové vo frekvencii 50hz ako je tomu vo verejnej sieti. Veľkosť bojlera sa odporúča v rozmedzí  80-200L  a počet panelov  6-9 kusov.

zaújimavé na systéme je to že energia vytvorená je schopná roztočiť aj vŕtačku, zohriať rýchlovarnú  kanvicu a hlavne prebytok po ohriatí bojlera sa dá použiť zohrievanie nejakého olejového alebo iného elektrického ohrievača radiátora.

fotovoltaické panely na ohrev vody

fotovoltaické panely na ohrev vody